گزارش نشست «دوستی به مثابه جهان بینی»

03 بهمن 1396
(0 رای‌ها)
نویسنده:  
اندازه قلم +

نشست بررسی و تبادل نظر پیرامون کتاب «دوستی به مثابه جهان بینی» روز دوشنبه 2 بهمن 1396 در محل آمفی تئاتر دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با حضور دانشجویان و علاقمندان به مسائل بین المللی برگزار شد. این نشست توسط بنیاد جهانی سلام و مرکز مطالعات عالی بین المللی دانشگاه تهران و  در پی سلسله نشست هایی با محوریت سلام و موضوع «صلح و دوستی» برگزار شد.

سخنرانان این نشست دکتر محمد جعفر محلاتی، استاد مطالعات اسلامی و صاحب کرسی مطالعات خاورمیانه و آفریقای شمالی کالج اوبرلین (نویسنده کتاب)؛ دکتر ناصر هادیان، استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران؛ دکتر علیرضا معیری، رئیس هیات امناء بنیاد جهانی سلام و دکتر سفیر باقر اسدی، سفیر پیشین ایران در سازمان ملل بودند. دکتر علی سادات اخوی، رئیس مرکز مطالعات عالی بین المللی؛ دکتر محمدرضا تخشید، رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و دکتر حمیرا مشیرزاده، استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران نیز در جلسه حضور داشتند.

در ابتدا دکتر علی سادات اخوی ضمن خوشامدگویی به حاضران به معرفی سخنرانان پرداخت. پس از آن دکتر ناصر هادیان توضیحاتی پیرامون دیپلماسی عمومی و تجربیات مشترک خود و دکتر محلاتی در این زمینه ارائه کرد.

در ادامه دکتر علیرضا معیری ضمن خوشامدگویی به حضار از زحمات دکتر علی سادات اخوی برای برگزاری نشست قدردانی نمود. سپس به نشست های پیشین پیرامون موضوعاتی نظیر صلح، جوانان، تنوع فرهنگی، مالکیت معنوی و دوستی اشاره کرد و رسالت بنیاد جهانی سلام را آگاه سازی و تولید ادبیات پیرامون مسائل کمتر مورد توجه قرار گرفته، دانست.

در ادامه برنامه دکتر محمد جعفر محلاتی به طرح مبحث دوستی به عنوان جهان بینی پرداخت. وی با اشاره به فعالیتهای ده ساله خود در زمینه دوستی به ویژه در کالج اوبرلین، پژوهش در زمینه دوستی در غرب را با سابقه توصیف کرد و بر ضرورت گسترش ادبیات صلح و دوستی در ایران تاکید کرد. پس از آن ضمن معرفی کتاب خلاصه ای از مباحث مطرح شده در آن را ارائه نمود و نویسندگان آن را معرفی کرد.  

در پایان مباحث سفیر باقر اسدی نیز نکاتی را پیرامون سخنان دکتر محلاتی بیان نمود. وی ضمن اشاره به تجربیات و نقش دکتر محلاتی در پایان دادن به جنگ ایران و عراق و تصویب قطعنامه 598 بر ضرورت تدوین آنها برای استفاده توسط آیندگان تاکید نمود.

در ادامه برنامه حاضران پرسشهای خود را مطرح کردند و سخنرانان به آنها پاسخ دادند. دکتر محلاتی در پاسخ به یکی از حاضران گفت دیدگاه "انسان، گرگ انسان" است در حال اضمحلال است و اکنون نیازمند شیفت پارادایمی در روابط بین الملل هستیم که دوستی یکی از این پارادایم ها است.

بالا