گزارش نشست روز جهانی زیستن با یکدیگر در صلح

29 ارديبهشت 1397
(0 رای‌ها)
نویسنده:  
اندازه قلم +

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دسامبر 2017 روز 16 می را به عنوان روز بین المللی زیستن با یکدیگر در صلح معرفی نمود. هدف آن ترویج صلح از طریق زندگی مسالمت آمیز بدون هیچ تبعیض از نظر ملیت، جنسیت، زبان یا دین است و از کشورهای عضو می خواهد آشتی را ترویج دهند و از صلح و توسعه پایدار اطمینان حاصل نمایند.

بنیاد جهانی سلام و مرکز مطالعات عالی بین المللی دانشگاه تهران روز دوشنبه 24 اردیبشهت 1397 نشستی به این مناسبت برگزار کردند.

در ابتدای نشست دکتر علی سادات اخوی، رئیس مرکز مطالعات عالی بین المللی ضمن خیر مقدم به حضار به معرفی سخنرانان پرداخت. پس از آن یاسر سلیمی، نائب رئیس کمیته روابط بین الملل و دیپلماسی بنیاد جهانی سلام پس از ارائه تاریخچه مختصری از روز جهانی زیستن با یکدیگر در صلح و فعالیتهای بنیاد جهانی سلام از اولین سخنران خواست سخنان خود را ارائه کند.  

منوچهر صدوقی، عضو هیات علمی مرکز ادیان جهان در سخنانی گفت: درباره هیچ موجود دیگری صلح معنی ندارد. تلقی ما از دین منحصر به احکام است. حقیقت دین معارف آن و احکام جلوه های خارجی است. در حدیث داریم: هل الدین الا الحب؟ در حال حاضر یکی از دلایل جنگها دین است. مولانا در دفتر چهارم مثنوی داستان ساختن مسجد الاقصی توسط حضرت داود را روایت می کند. داود به خدا گفت چرا مسجد بالا نمی رود و خدا فرمود تو چون جنگ کردی و خون ریختی این مسجد به دست تو ساخته نخواهد شد. کسانیکه کشته ای هم بندگان من بوده اند. در حدیث قدسی آمده است: خمرت طینة آدم بیدی.

در فقه داریم اگر از اولیای دم یکی عفو کند و بقیه قصاص بخواهند مجرم عفو می شود. همچنین محل قضاوت باید قابل دسترسی برای همه باشد. انسان به ما هو انسان کرامت دارد مگر کسی خود را از دایره کرامت خارج کند. کرامت در ادیان الهی متجلی است. محمدرضا حکیمی می گوید: انسانیت در کتابها و انسان در کوچه ها سرگردان است.

پس از آن دکتر جوادی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران نیز طی سخنانی گفت: در جوامع اسلامی موانعی برای رفع چالشهای فقهی وجود دارد. جنگهای مذهبی همزاد بشر بوده اند. ما با تعدد مذاهب مواجه هستیم. گرایشها و نحله های عرفانی اصلی که بعد داخلی و خارجی را پوشش می دهد تساهل و تسامح است. در جنگ مذاهب اصل رواداری وجود دارد. گذشت، استفاده از قدرت نرم، تساهل و مدارا در سطح ملی ویژگیهایی نظیر مردمسالاری، مشارکت سیاسی، فرهنگ تعامل و گفت و گو، وحدت ملی، انسجام اجتماعی، گردش نخبگان، رشد تعقل و نقادی در جامعه.

وستفالی در پی جنگهای مذهبی پدید آمد. گفتگوی مذاهب، حاکمیت اصل همزیستی. ایجاد بستر برای رژیم های بین الملل و اصل همزیستی، گفت و گوی تمدنها و فرهنگها در مقابل برخورد تمدنها و پایان تاریخ.

یلدا خسروی، مسئول گروه مطالعات صلح موزه صلح تهران نیز به بررسی قطعنامه همزیستی با یکدیگر در صلح پرداخت و آن را گامی رو به جلو در جهت دستیابی به صلح مثبت خواند. وی همچنین به ذکر نمونه هایی از همکاری و همزیستی در سنت ایرانی پرداخت.

در انتهای جلسه حاضران پرسشهایی مطرح نمودند و سخنرانان به پاسخ آنها پرداختند.

بالا