کنفرانس جهانی سلام و کرامت با سخنرانی 5 تن از اساتید فرهیخته و دانشمند و با حضور مشتاقان علم و معرفت در روز یکشنبه 29 مهر ماه 97 در سالن همایش های مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

در ابتدا دکتر علیرضا معیری رئیس کنفرانس به حضور مدعوین و سخنرانان خیر مقدم گفته و هدف از برگزاری این کنفرانس را تشریح دو واژه "سلام و کرامت" بیان کرد و چنین ادامه داد، "اَلسلام" نام پروردگار و"سلام" مبین انتقال مفهوم صلح، دوستی و امنیت در ساحت آزاد و گسترده روابط مدنی، بین المذاهب و بین المللی است، آنچه که در عالم هستی وجود دارد دارای شعور است و لذا به شعور عالم هستی بایستی احترام گذاشت و در این میان انسان، تنها موجودی است که تمام هستی در او ادغام شده و لذا بزرگواری در ذات اوست. در ادامه گفت روز جهانی کرامت سومین چهارشنبه اکتبر مطابق با 27 مهرماه هر سال است که در تعدادی از مدارس سراسر جهان برای آشنا کردن دانش آموزان با مفهوم کرامت و کاربرد آن در زندگی برگزار می شود بطوریکه در سال 2017، 95 کشور برنامه روز کرامت را اجرا کردند و 750 هزار جوان در یازدهمین سالگرد روز جهانی کرامت شرکت داشتند و بدین منظور بنیاد جهانی سلام و کرامت جهانی برای بزرگداشت این روز، کنفرانس سلام و کرامت را با همکاری شهر کتاب برگزار کرده است.

دکتر علی حکیم عطار دبیر کنفرانس، ساختار و فعالیت های بنیاد را به تصویر کشید و هدف اصلی بنیاد را ترویج "پیام سلام" به عنوان قدرتمندترین واژه گفتمان برای ایجاد صلح و دوستی در جهان و نشر فرهنگ سلام برای صیانت از کرامت جهانی و تعامل با سازمان ها و موسسات داخلی و بین المللی در چارچوب اهداف و مسئولیت های اجتماعی بنیاد بیان کرده و سپس سفیر سلام که عالی ترین نماینده بنیاد سلام برای حضور در مجامع مختلف و تشریح سیاست های سلام در فرهنگ، اجتماع و اقتصاد است راشرح داده و سپس از "دانشنامه سلام"، سلام نشان صلح و دوستی، "مدل تعالی سازمان سلام و الگوی سلامت سازمانی"، و "جامعه جهانی سلام" که از انتشارات بنیاد سلام است نام برده و در آخر نشست هایی را که بنیاد در روزهای جهانی و بین المللی برگزار کرده است را برشمرد.

سخنرانان این کنفرانس:

اولین سخنران ، مهندس مهدی فیروزان

دومین سخنران ، دکتر محمد مهدی امیر محلاتی

سومین سخنران مهندس علیرضا توکلی

چهارمین سخنران، دکتر محمدرضا دهشیری

و پنجمین سخنران، دکتر محمد حسن ناصرالدین صاحب الزمانی بودند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دسامبر 2017 روز 16 می را به عنوان روز بین المللی زیستن با یکدیگر در صلح معرفی نمود. هدف آن ترویج صلح از طریق زندگی مسالمت آمیز بدون هیچ تبعیض از نظر ملیت، جنسیت، زبان یا دین است و از کشورهای عضو می خواهد آشتی را ترویج دهند و از صلح و توسعه پایدار اطمینان حاصل نمایند.

بنیاد جهانی سلام و مرکز مطالعات عالی بین المللی دانشگاه تهران روز دوشنبه 24 اردیبشهت 1397 نشستی به این مناسبت برگزار کردند.

در ابتدای نشست دکتر علی سادات اخوی، رئیس مرکز مطالعات عالی بین المللی ضمن خیر مقدم به حضار به معرفی سخنرانان پرداخت. پس از آن یاسر سلیمی، نائب رئیس کمیته روابط بین الملل و دیپلماسی بنیاد جهانی سلام پس از ارائه تاریخچه مختصری از روز جهانی زیستن با یکدیگر در صلح و فعالیتهای بنیاد جهانی سلام از اولین سخنران خواست سخنان خود را ارائه کند.  

منوچهر صدوقی، عضو هیات علمی مرکز ادیان جهان در سخنانی گفت: درباره هیچ موجود دیگری صلح معنی ندارد. تلقی ما از دین منحصر به احکام است. حقیقت دین معارف آن و احکام جلوه های خارجی است. در حدیث داریم: هل الدین الا الحب؟ در حال حاضر یکی از دلایل جنگها دین است. مولانا در دفتر چهارم مثنوی داستان ساختن مسجد الاقصی توسط حضرت داود را روایت می کند. داود به خدا گفت چرا مسجد بالا نمی رود و خدا فرمود تو چون جنگ کردی و خون ریختی این مسجد به دست تو ساخته نخواهد شد. کسانیکه کشته ای هم بندگان من بوده اند. در حدیث قدسی آمده است: خمرت طینة آدم بیدی.

در فقه داریم اگر از اولیای دم یکی عفو کند و بقیه قصاص بخواهند مجرم عفو می شود. همچنین محل قضاوت باید قابل دسترسی برای همه باشد. انسان به ما هو انسان کرامت دارد مگر کسی خود را از دایره کرامت خارج کند. کرامت در ادیان الهی متجلی است. محمدرضا حکیمی می گوید: انسانیت در کتابها و انسان در کوچه ها سرگردان است.

پس از آن دکتر جوادی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران نیز طی سخنانی گفت: در جوامع اسلامی موانعی برای رفع چالشهای فقهی وجود دارد. جنگهای مذهبی همزاد بشر بوده اند. ما با تعدد مذاهب مواجه هستیم. گرایشها و نحله های عرفانی اصلی که بعد داخلی و خارجی را پوشش می دهد تساهل و تسامح است. در جنگ مذاهب اصل رواداری وجود دارد. گذشت، استفاده از قدرت نرم، تساهل و مدارا در سطح ملی ویژگیهایی نظیر مردمسالاری، مشارکت سیاسی، فرهنگ تعامل و گفت و گو، وحدت ملی، انسجام اجتماعی، گردش نخبگان، رشد تعقل و نقادی در جامعه.

وستفالی در پی جنگهای مذهبی پدید آمد. گفتگوی مذاهب، حاکمیت اصل همزیستی. ایجاد بستر برای رژیم های بین الملل و اصل همزیستی، گفت و گوی تمدنها و فرهنگها در مقابل برخورد تمدنها و پایان تاریخ.

یلدا خسروی، مسئول گروه مطالعات صلح موزه صلح تهران نیز به بررسی قطعنامه همزیستی با یکدیگر در صلح پرداخت و آن را گامی رو به جلو در جهت دستیابی به صلح مثبت خواند. وی همچنین به ذکر نمونه هایی از همکاری و همزیستی در سنت ایرانی پرداخت.

در انتهای جلسه حاضران پرسشهایی مطرح نمودند و سخنرانان به پاسخ آنها پرداختند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دسامبر 2017 روز 16 می را به عنوان روز بین المللی زیستن با یکدیگر در صلح معرفی نمود. هدف آن ترویج صلح از طریق زندگی مسالمت آمیز بدون هیچ تبعیض میان ملیت، جنسیت، زبان یا دین است و از کشورهای عضو می خواهد آشتی را ترویج دهند و از صلح و توسعه پایدار اطمینان حاصل نمایند. هدف دیگر ایجاد جنبش جهانی برای آگاه سازی در مورد اهمیت برادری بر اساس فرهنگ صلح برای بشریت است.

روز زیستن با یکدیگر در صلح دارای 8 محور است: اقدام شهروندان، برقراری پیوندها، توسعه پایدار، صلح و معنویت، هنر و فرهنگ، برابری و توازن جنسیتی، معماری انسانی و ایجاد آکادمی صلح

بنیاد جهانی سلام و مرکز مطالعات عالی بین المللی دانشگاه تهران با برگزاری نشستی به مناسبت این روز با حضور کارشناسان، اساتید و دانشجویان به بررسی ابعاد مختلف زیستن با یکدیگر در صلح و آگاه سازی در این زمینه خواهند پرداخت.

منوچهر صدوقی سها، عضو هيئت علمي مركز پژوهش اديان جهان؛ محمد جعفر جوادی ارجمند، دانشیار علوم سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و یلدا خسروی، مسئول گروه مطالعات صلح موزه صلح تهران در این نشست سخنرانی خواهند نمود و ابعاد مختلف زیستن با یکدیگر در صلح را بررسی می کنند. این نشست روز دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 از ساعت 14 تا 15:30 در سالن کنفرانس مرکز مطالعات عالی بین المللی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین‌المللی احزاب آسیایی و دومین کنفرانس ویژه جاده ابریشم، روزهای 13 و 14 بهمن 1396 با مشارکت یکصد نفر از رهبران، دبیران کل و مقامات ارشد 40 حزب و سازمان سیاسی از 25 کشور آسیایی و مسئولان سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد.

در مراسم افتتاحیه محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه، معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و سایر مقامات عالیرتبه سخنرانی کردند.

رئیس و نائب رئیس کمیته جوانان بنیاد جهانی سلام نیز به دعوت برگزارکنندگان در این اجلاس حضور یافتند. حمیدرضا حدادی، نائب رئیس کمیته جوانان بنیاد جهانی سلام در پنل همکاریهای فرهنگی کشورهای جاده ابریشم سخنرانی نمود. وی در سخنان خود به معرفی اتحادیه بین المللی جوانان جاده بزرگ ابریشم و بنیاد جهانی سلام به عنوان عضو ایرانی آن پرداخت.

نشست بررسی و تبادل نظر پیرامون کتاب «دوستی به مثابه جهان بینی» روز دوشنبه 2 بهمن 1396 در محل آمفی تئاتر دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با حضور دانشجویان و علاقمندان به مسائل بین المللی برگزار شد. این نشست توسط بنیاد جهانی سلام و مرکز مطالعات عالی بین المللی دانشگاه تهران و  در پی سلسله نشست هایی با محوریت سلام و موضوع «صلح و دوستی» برگزار شد.

سخنرانان این نشست دکتر محمد جعفر محلاتی، استاد مطالعات اسلامی و صاحب کرسی مطالعات خاورمیانه و آفریقای شمالی کالج اوبرلین (نویسنده کتاب)؛ دکتر ناصر هادیان، استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران؛ دکتر علیرضا معیری، رئیس هیات امناء بنیاد جهانی سلام و دکتر سفیر باقر اسدی، سفیر پیشین ایران در سازمان ملل بودند. دکتر علی سادات اخوی، رئیس مرکز مطالعات عالی بین المللی؛ دکتر محمدرضا تخشید، رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و دکتر حمیرا مشیرزاده، استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران نیز در جلسه حضور داشتند.

در ابتدا دکتر علی سادات اخوی ضمن خوشامدگویی به حاضران به معرفی سخنرانان پرداخت. پس از آن دکتر ناصر هادیان توضیحاتی پیرامون دیپلماسی عمومی و تجربیات مشترک خود و دکتر محلاتی در این زمینه ارائه کرد.

در ادامه دکتر علیرضا معیری ضمن خوشامدگویی به حضار از زحمات دکتر علی سادات اخوی برای برگزاری نشست قدردانی نمود. سپس به نشست های پیشین پیرامون موضوعاتی نظیر صلح، جوانان، تنوع فرهنگی، مالکیت معنوی و دوستی اشاره کرد و رسالت بنیاد جهانی سلام را آگاه سازی و تولید ادبیات پیرامون مسائل کمتر مورد توجه قرار گرفته، دانست.

در ادامه برنامه دکتر محمد جعفر محلاتی به طرح مبحث دوستی به عنوان جهان بینی پرداخت. وی با اشاره به فعالیتهای ده ساله خود در زمینه دوستی به ویژه در کالج اوبرلین، پژوهش در زمینه دوستی در غرب را با سابقه توصیف کرد و بر ضرورت گسترش ادبیات صلح و دوستی در ایران تاکید کرد. پس از آن ضمن معرفی کتاب خلاصه ای از مباحث مطرح شده در آن را ارائه نمود و نویسندگان آن را معرفی کرد.  

در پایان مباحث سفیر باقر اسدی نیز نکاتی را پیرامون سخنان دکتر محلاتی بیان نمود. وی ضمن اشاره به تجربیات و نقش دکتر محلاتی در پایان دادن به جنگ ایران و عراق و تصویب قطعنامه 598 بر ضرورت تدوین آنها برای استفاده توسط آیندگان تاکید نمود.

در ادامه برنامه حاضران پرسشهای خود را مطرح کردند و سخنرانان به آنها پاسخ دادند. دکتر محلاتی در پاسخ به یکی از حاضران گفت دیدگاه "انسان، گرگ انسان" است در حال اضمحلال است و اکنون نیازمند شیفت پارادایمی در روابط بین الملل هستیم که دوستی یکی از این پارادایم ها است.

صفحه1 از6
بالا